Atrakcje w okolicy

Rzeka Liwiec –  jest lewym dopływem Bugu. Jego długość wynosi 142 km. Posiada dwa źródła, główne – południowe (161 m n.p.m.) położone nieopodal wsi Sobicze oraz północne znajdujące się blisko wsi Zawady. Ujście Liwca do Bugu znajduje się w Kamieńczyku (84 m n.p.m.), 4 kilometry od miasta Wyszków. Średni przepływ w Łochowie wynosi 10,5 m³/s a spadek rzeki głównej wynosi 0,054%. Główne dopływy to Stara Rzeka, Helenka, Muchawka, Kostrzyń, Czerwonka, Miedzanka oraz Osownica. Szerokie koryto i leniwy nurt każdemu umożliwiają spływy kajakowe. Rzeka Liwiec, jej dolina a zwłaszcza spływy kajakowe Liwcem to ciekawe atrakcje turystyczne Mazowsza. W roku 2010 zostały włączone do programu Natura 2000 – Ostoja Nadliwiecka. Turystyka kajakowa rozwija się tu już od kilku lat jednak mimo to nawet w szczycie sezonu można rozkoszować się ciszą.

Spływy kajakowe – Kręte zakola, zarośnięte brzegi wraz z żeremiami bobrów stanowią atrakcje wodne. W zależności od trasy spływ kajakowy Liwcem zmienia swoje oblicze. Rzeka staje się szeroka a jej nurt przyspiesza innym razem jest wąska i spokojna. Po trasie mijamy kościoły i zamki, które z rzeki wyglądają zupełnie inaczej.
Piękne widoki, natura na wyciągnięcie ręki, spływ spokojny, aczkolwiek pełen wrażeń.
Polecamy wszystkim i początkującym kajakarzom jak i zaawansowanym (spływy dwu godzinne jak i kilku dniowe)

Przygoda 4×4 – ciekawa i pełna adrenaliny przygoda z legendarnym samochodem terenowym jakim jest Land Rover Discovery. Samochód którego będziesz miał okazję poprowadzić pokona każdą przeszkodę: strome wzniesienia, piaszczyste doły, błotniste koleiny. Więc jeśli nie boisz się pobrudzić, pokonać koryta rzek, użyć rękawic i wyciągarki to spróbuje pokonać z Nami kilka ciekawych przeszkód.

 

 MiniZoo – W naszym Zwierzyńcu można spotkać wiele ciekawych zwierząt, które się pokazują, odzywają, tańczą, ganiają, piórami stroszą i krzyczą. Zwiedzający poznają charaktery, zachowania, upodobania tych ciekawych stworzeń. W zależności od chęci gości i usposobienia zwierzaka można to robić na kilka sposobów – ganiać, łapać, dotykać, głaskać, bawić się albo tylko obserwować. U nas wśród zwierząt hodowlanych dominuje drób czyli zwierzaki oferujące różnej wielkości jajka.
Nad wszystkimi zwierzakami górują strusie afrykańskie!!

 Wioska Indiańska – zapraszamy na spotkanie z barwną i nieodmiennie fascynującą kulturą Indian Ameryki Północnej.
Wciągające zabawy, tor przeszkód, strzelanie z łuku, rzuty włócznią i wiele innych, pieśni i tańce, malowanie twarzy, a także niezwykła wystawa rękodzieła i pełna niezapomnianych wrażeń opowieść o życiu Indian pozwolą wszystkim przenieść się na Wielkie Równiny Ameryki Północnej.

 

Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – to najstarszy budynek w mieście. Z 1414 r. pochodzi pierwsza wzmianka o drewnianym kościele. Obecnie jest to kościół barokowy, pierwotnie gotycki z początku XVI wieku. W latach 1558-1630 kościół protestancki. Gotycki kościół murowany z początków XVI wieku w 1703 r. podczas trwania wojny północnej został spalony przez Szwedów. Odbudowany został przez wojewodę płockiego, Jana Dobrogosta Krasińskiego w latach 1703-1711. Prace budowlane prowadził Carlo Ceroni, przypuszczalnie według planów Tylmana van Gameren. Wewnątrz unikalny zespół fresków pędzla Michała Anioła Palloniego, niesamowity obraz „Taniec Śmierci” z XVII w. W zakrystii znajduje się lustro słynnego maga Twardowskiego.

Lustro Twardowskiego – znajduje się ono w zakrystii Bazyliki Mniejszej. Jest to kruszcowe zwierciadło w ciemnych ramach, potocznie nazywane „Lustrem Twardowskiego” pochodzące z drugiej połowy XVI w., w ramie z połowy XVII w, umieszczone w zakrystii ponad głównym wejściem. Płyta zwierciadła o wymiarach 560 x 465 mm, grubości 8 mm waży 17,8 kg i została wykonana z kruchego białego metalu: srebra, cyny i cynku. Ponadto wokół lustra znajduje się dziś ledwo dostrzegalny grawerunek przedstawiający roślinne arabeski w postaci falistospiralnej wici z cechami charakterystycznymi dla zdobnictwa złotniczego połowy XVI w. Wokół lustra na ramie widnieje napis w języku łacińskim „LUSERAT HOC SPECULO MAGICAS TVARDOVIUS ARTES LUSUS AT ISTE DEI VERSUS IN OBSEQUEUM EST”, co można przetłumaczyć: „Tym lustrem Twardowski czynił magiczne sztuki, ale obrócone to zostało na służbę Bogu”

Zespół Poreformacki – złożony jest z klasztoru i kościoła pw. Świętych: Piotra z Alkantary i Antoniego z Padwy. Położony jest 500 metrów od rynku przy ulicy Kościuszki. Zakon Ojców Reformatów sprowadził do Węgrowa podskarbi wielki koronny Jan Kazimierz Krasiński w latach 1669-72 r. Fundacji dokończył jego syn, Jan Dobrogost Krasiński, zatrudniając świetnych artystów. Barokowy kościół zaprojektował Tylman van Gameren, pracami budowlanymi kierował Carlo Ceroni. W ołtarzu głównym umieszczono wspaniałą rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego dłuta Andrzeja Schlütera.

Drukarnia Ariańska – na północno-zachodnim skraju rynku, przy wylocie ulicy Gdańskiej, znajduje się parterowy murowany dom z wysokim dachem krytym blachą. Lokalna tradycja identyfikuje go z drukarnią, w której arianie publikowali swoje księgi teologiczne i programowe manifesty